O mně

Jmenuji se Lenka Kroutilová a vyrábím šperky značky LJ Jewellery.

Vystudovala jsem Gymnázium v Liberci, obor „Ložisková geologie", ale nikdy jsem v tomto oboru nepracovala. Po škole jsem nastoupila do české firmy, která se zabývala výrobou koberců. Po pár letech firma skončila a svou všívanou výrobu prodala belgické společnosti, ve které jsem se po pár letech vypracovala až na pozici vedoucí výroby. Na starosti jsem měla kompletní výrobu, která často vyžadovala vyhledat řešení konkrétních postupů. Práce mě opravdu naplňovala, protože nebyla jednotvárná a já jsem měla prostor uplatnit své technické dovednosti a svou tvořivost. Osud tomu chtěl a já jsem v této společnosti skončila a snažila se najít uplatnění v oboru, který by mě bavil.

Protože jsem od přírody člověk tvořivý a tvůrčí, naučila jsem se zásady grafiky pro on-line prezentace, tvorbu webových stránek a on-line marketing. Ale mé umělecké vlohy nebyly uspokojeny, a tak jsem hledala něco, co by mi přinášelo radost a zároveň bylo relaxací po náročných dnech věnovaných projektům mých klientů. Tak vznikla myšlenka, že bych se mohla pustit do výroby šperků. Po mnoha letech vznikla značka LJ Jewellery, pod kterou najdete výhradně ručně vyráběné šperky.

Autorské šperky

Autorské šperky patří mezi jednu z hlavních činností, kterým se věnuji, ať už se jedná o šperky z chirurgické oceli nebo šité šperky z korálků a rokajlu.

Autorský šperk - náramek Tyrkysové oči

Co všechno najdete pod značkou LJ Jewellery

  • tepané šperky z chirurgické oceli,
  • ručně vyráběná bižuterie,
  • drátkované ozdoby do vlasů, které dotvářejí jak svatební, tak večerní účesy,
  • svatební šperky.
Ručně šitý náramek

Tepané šperky, tepaná krajka


Ručně tepaný přívěsek zdobený tyrkenitem

V současné době se nejvíce zaměřuji na výrobu ručně tepaných šperků z chirurgické oceli: přívěsky, náramky, náhrdelníky nebo náušnice. Každý z nich představuje jedinečný kousek. V každém z nich je kousek tajemství a umu. Zdobím je skleněnými korálky, rokajlem, voskovanými perlemi, minerály nebo skleněnými kabošony. Při jejich výrobě používám řadu rukodělných technik: tepání, ohýbání, drátkování a další techniky, které spojené do jednoho celku vytvářejí unikátní šperky. 


Ručně tepaný náramek zdobený korálkem z Lapis Lazuli